Semester.............not!

18.07.2017

Jobbar hela sommaren i stort sett. Kanske blir ledig några dagar när de ska fixa fönstren i huset där vi bor, annars har vi en skogstokig vaktig dam hemma. Men jag har ju bara 9 betalda semesterdagar i år. Hoppas det blir några fler nästa år. Vill ju åka till Kap Verde!!!

På jobbet sniglar det sig fram, har inte så mycket att göra. Ska städa klubbrummet hade jag tänkt, måste bara komma igång.

Maken har ju börjat arbetsträna, är inne på sin fjärde vecka nu, och han trivs superbra. Han får jobba med kroppen, något han gillar. Synd bara att han inte får full ersättning. Lite surt att jobba 40 timmar i veckan, men bara få ersättning för 26.

Saga fyller år på söndag, 10 år. Hon är grå runt munnen och inte lika alert längre, men vaktig. Vår fina gamla dam.

Jag vill ha röda och svarta vinbär. Och rabarber. Jag har fått rabarber av E men jag vill ha mer. Vill göra saft. Blir lite sur när man ute på promenad, ser folks trädgårdar med blommande rabarber, buskar fulla med bär och så använder de dem inte. GE DEM TILL MIG!!! Bären alltså. Och rabarberna. Då kan jag göra saft, gelé, rabarberpaj, rabarberris, använda bären i matlagning. Måste köpa stor kastrull också. Och saftsil. Tycker det är jätteroligt att göra egen saft och sånt. Västeråsgurka ska vi köpa också. Så vi kan lägga in. Och blomkål, morötter, rödbetor, bönor, chili. 

När vi bodde i Jakan, kunde man köpa en påse med 20-25 chili i för 20 kronor på torget. Här kan man köpa 4 st för drygt 30 kronor. På en av våra större matvarukedjor. Då är det kampanj/extrapris att man får köpa 2 askar med 2 st i vardera. Undrar då vad det kostar i vanliga fall för en ask med 2 st chili i. Hade tur och hittade ask med 7 chilin i på en annan affär för 17 kr. Lite bättre i alla fall. 

Vissa matvaror  är dyrare här, typ ost. Den är vansinnigt dyr enligt mig. Min favorit är den svarta Wästgöta Kloster. https://www.arla.se/produkter/wastgota-kloster/

Det skiljer mellan 25-30 kronor i pris bara mellan Fagersta och Avesta. Kilopris, pratar vi då. Lax är dyrare, men pizza och glass billigare, för det är ju nödvändig mat. Ja, glass i alla fall.

Ha de!!

Skapa din hemsida gratis! Denna hemsidan är skapad via Webnode. Skapa din egna gratis hemsida idag! Kom igång